Start Aktualności Możliwości komercjalizacji wyników badań na WI
Możliwości komercjalizacji wyników badań na WI
piątek, 27 maja 2011 00:00

Z końcem maja 2011 powstała pierwsza wersja listy badań naukowych, prowadzonych na Wydziale Informatyki PB, które mogłyby podlegać komercjalizacji. Zestawienie to zostało sporządzone na podstawie prowadzonych badań, prac własnych i statutowych. Zestawienie ma być częścią oferty Politechniki Białostockiej.

Wdrażaniu do produkcji wynalazków i nowych rozwiązań technicznych ma służyć spółka - Instytut Innowacji i Technologii, którą powołała Politechnika Białostocka. Instytut będzie odpowiadał za komercjalizowanie badań naukowych. Instytut, który ma status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w 100 proc. zależnej od uczelni, zaczął działać z początkiem 2011 roku. Jak powiedział prorektor politechniki ds. rozwoju i współpracy, prof. Lech Dzienis, to jedna z nielicznych tego typu spółek powołanych przez uczelnie w Polsce. Podobne mają m.in. Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Łódzka. Prorektor przypomniał, że obowiązek powoływania takich jednostek nakłada na uczelnie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym.